(17) 2210 069
Poniedziałek 8.30 – 16.30, Wtorek – Piątek 7.30 – 15.30

Zapraszamy na wycieczki rowerowe oznakowanym szlakiem rowerowym. Zielone znaki prowadzą rowerzystów z Latoszyna od Zawady.
Czas jazdy wynosi 4,5 godziny. Drogi asfaltowe 14 km, drogi leśne i polne 18 km. Na trasie znajduje się wiele punktów widokowych, miejsc pamięci narodowej i obiektów zabytkowych. Trasa obfituje w liczne zjazdy i podjazdy. Życzymy pięknej pogody, która gwarantuje możliwość podziwiania urozmaiconej panoramy Pogórza Karpackiego.

Przebieg trasy:
0,0 km - (Latoszyn)
Szlak rowerowy rozpoczyna się powyżej przystanku PKS Latoszyn II, po lewej stronie drogi Nr 4. Jedziemy drogą asfaltową między zabudowaniami do skrzyżowania drogi asfaltowej
z drogą żwirową. Po lewej stronie drogi leśniczówka. Po przejechaniu dł. 60 m skręcamy w prawo w drogę leśną żwirową. Przekraczamy szlaban leśny i jedziemy na wprost przez las pod górę. Dojeżdżamy do skrzyżowania dróg leśnych jedziemy w lewo w kierunku wsi Grabówka. W prawo droga prowadzi do wsi Podgrodzie.
3,54 km - (Pierwszy przystanek)
Jedziemy drogą krętą przez las na końcu lasu skręcamy w lewo na punkt widokowy ok.. 200 m. – Przed nami otwiera się wspaniała panorama na dolinę rzeki Ostrej i okalające ją wzgórza, a także na miasto Dębicę i wschodnią część Płaskowyżu Tarnowskiego. W oddali widzimy Kościół Ducha Św. w Dębicy. Firmę Oponiarską, panoramę wsi Gumnisk i Latoszyna oraz Las Wolica. W pobliżu znajduje się krzyż drewniany z 1963r. Płaskowyż Tarnowski (zwany też Wysoczyzną Tarnowską). Obejmuje obszar na północny zachód od Wisłoki. Położone
są na nim m.in.: Czarna, Wiewiórka, Zasów. Jest to równina o wysokości od 200 do 260 m n.p.m. Najwyższe wzniesienie - Góra Motyczna (236 m n.p.m.). Rzeka Ostra - Jest to prawobrzeżny dopływ rzeki Wisłoki. Jej źródła znajdują się w lasach Głobikowej, płynie doliną przez Pogórze Strzyżowskie, Braciejową, Gumniska, Latoszyn, gdzie wpada do Wisłoki; Jej długość wynosi ok. 11 km Las Wolica - skupisko pięknej buczyny na stokach Bratniej Góry, w południowej części Dębicy. Wracając z punktu widokowego dojeżdżamy do łąk gdzie po prawej stronie drogi stoi krzyż. Dojeżdżamy do zabudowań wsi Grabówka.
4,50 km - (Skrzyżowanie dróg bitych)
Skrzyżowanie dróg gruntowych, my jedziemy w lewo w kierunku wsi Gołęczyna. Jedziemy drogą gruntową przez las mieszany bukowo - sosnowy i dojeżdżamy do zabudowań
wsi Gołęczyna.
7,00 km - (skrzyżowanie dróg )
Skrzyżowanie drogi gruntowej z asfaltową Pilzno - Gębiczyna. My jedziemy w lewo w kierunku Południka. Gdzie po przejechaniu ok. 200m po prawej stronie znajduje się punkt postojowy obok pomnika pomordowanych w czasie II wojny światowej w latach 1939 - 45. Jadąc dalej dojeżdżamy do wsi Połomia do skrzyżowania dróg. Jedziemy prosto. Zaczyna się droga bita dość uciążliwa pod górę.
11,86 km - (zaczyna się asfalt)
Dojeżdżamy do drogi asfaltowej i skrzyżowania dróg w lewo do Dębicy po lewej stronie znajduje się punkt postojowo - widokowy. Jesteśmy na Południku, oznacza to koniec mozolnego i długiego podjazdu. Południk to przysiółek Braciejowej, zaraz przy granicy z gminą Pilzno. Jak powiada legenda, miał się tu zatrzymać na obiad król Jan III Sobieski zdążający na odsiecz Wiednia. Niedaleko od drogi łączącej Południk z Braciejową na polanie Kałużówka, znajduje się pomnik poświęcony pamięci żołnierzy AK, którzy zginęli w 1944r. podczas akcji „Burza”. Nasz szlak prowadzi jednak prosto w kierunku Głobikowej. Przed nami po prawej stronie coraz to wspanialsze widoki. Zaczyna się asfalt, który będzie się ciągnął przez najbliższe kilka kilometrów. My jedziemy prosto - po lewej stronie drogi przystanek PKS Południk. Jedziemy drogą prosto przez las Dojeżdżamy do skrzyżowania dróg w prawo do wsi Siedliska Bogusz, a my jedziemy prosto. Dojeżdżamy do zabudowań wsi Głobikowa,
w której możemy zobaczyć po prawej dwór Mączków.
14,95 km - (zjazd na Słotwinówkę)
Jedziemy dalej na wprost po lewej i prawej stronie drogi szkoła ze Stanicą Turystyczną z miejscami noclegowymi oraz z wypożyczalnią rowerów. Przy której znajduje się miejsce postojowo - widokowe. Następnie kościół filialny poświęcony przez ks. Arcybiskupa Jerzego Ablewicza. Zaraz za nim po lewej stronie mały sklepik, można odpocząć i delektować się widokami na południową stronę. Pogórze strzyżowskie jest piękne! Przy krystalicznie czystym powietrzu możemy zobaczyć nawet Tatry. Widok na południowy wschód: Pasmo Klonowej Góry ze stożkowym szczytem góry Chełm(528 m n.p.m) oraz szczytami Bardo (534 m n.p.m.), Klonowa Góra (525 m n.p.m.) (Pogórze Strzyżowskie) Na południu widoczne Pasmo Brzanki z widocznymi szczytami góry Liwocz (562 m n.p.m.) i Mały Liwocz (463 m n.p.m.) (Pogórze Ciężkowickie). W kierunku południowo zachodnim znajdują się wsie w Dolinie Wisłoki: Siedliska - Bogusz (Rezerwat przyrody „Kamera”), Jaworze, Gębiczyna, Połomia, Strzegocice.
W kierunku Północnym widzimy dolinę rzeki Ostra, na której brzegach są wsie Braciejowa i Gumniska, a w oddali widoczna panorama Dębicy. W kierunku północno wschodnim widoczna panorama wsi Stasiówka z lasami nadleśnictwa Berdech ze szkółką leśną i Wieżą telekomunikacyjną na Kamieńcu.
15,29 km - (stacja przekaźnikowa na Kamieńcu)
Jadąc dalej asfaltem, mijamy stacje przekaźnikową na Kamieńcu i dojeżdżamy do kolejnego skrzyżowania.
17 km - (skrzyżowanie dróg)
Dojeżdżamy do skrzyżowania dróg, skręcamy w lewo. Dalej droga wyboista (łamany asfalt). Jedziemy drogą przez las bukowy po przejechaniu około 900m znajduje się skrzyżowanie dróg, przy którym mieści się punkt postojowy z którego po skręceniu w lewo - w odległości ok. 700 metrów znajduje się leśniczówka Berdech. Berdech to określenie przysiółka w Braciejowej, jak zarazem nazwą dworu, którego właścicielem był hrabia Atanazy Raczyński. Mieszkańcy dworu przeżyli wiele tragicznych zawirowań w dziejach Polski. Najokrutniejsze wspomnienia wiążą się z rabacją chłopską w 1846 r. kiedy to rebelianci wtargnęli na dwór i zamordowali trzech szlachciców. Wracając z pobytu w Berdechu jedziemy dalej przez las drogą wyboistą i dojeżdżamy do końca lasu gdzie znajduje się punkt postojowy oraz skrzyżowanie dróg Dębica - Stasiówka/Zawada.
21,93 km - (skrzyżowanie dróg Dębica - Stasiówka/Zawada)
Dojeżdżamy do wsi Stasiówka i do skrzyżowania dróg. Skręcamy w prawo. Jedziemy na wprost po prawej stronie drogi mamy kapliczkę.
23,58 km - (skrzyżowanie dróg do Zawady)
Dojeżdżamy do skrzyżowania dróg, w lewo do Zawady nasza droga prowadzi na wprost. Po lewej stronie drogi drogowskaz Sanktuarium Matki Bożej w Zawadzie. Jedziemy dalej po lewej stronie drogi koniec wsi Stasiówka.
24,84 km - (skrzyżowanie dróg )
Dojeżdżamy do skrzyżowania dróg i skręcamy w lewo. Jedziemy drogą przez las po lewej stronie drogi tartak. Dojeżdżamy do zabudowań wsi do tartaku. Tablica informacyjna
Usługi tartaczne.
27,45 km - (dojazd do skrzyżowania)
Dojeżdżamy do skrzyżowania dróg między zabudowaniami wsi Laskowa. Jedziemy prosto, a droga w lewo prowadzi do wsi Stobierna. Jedziemy przez wieś Laskowa po prawej stronie drogi Kapliczka. Kończą się zabudowania wsi Laskowa i zaczyna się droga gruntowa, która prowadzi nas do lasu bukowego. Dojeżdżamy do lasu i po przekroczeniu szlabanu leśnego jedziemy uciążliwie pod górę do skrzyżowania dróg leśnych i skręcamy w lewo.
29,30 km - (skrzyżowanie w lesie )
Jedziemy krętą drogą leśną i dojeżdżamy do skrzyżowania dróg. Skręcamy w lewo i jadąc dalej po prawej stronie drogi krzyż drewniany. Dojeżdżamy do polany leśnej, gdzie znajduje się pole biwakowe. Od pola biwakowego jedziemy drogą kamienistą w dół.
30,83 km - (skrzyżowanie)
Dojeżdżamy do skrzyżowania dróg w lewo droga do przysiółka Zawady - Szemberk, a my jedziemy już drogą asfaltową na wprost między zabudowaniami wsi Zawada.
32.00 km - (koniec szlaku)
Dojeżdżamy do skrzyżowania dróg. Dalej jedziemy na wprost w kierunku drogi E-4 Kraków – Rzeszów, przy której znajduje się zabytkowy zespół dworsko - parkowy. Jest to dawna siedziba
Raczyńskich. Po drugiej stronie drogi znajduje się do dzisiaj czynna osiemnastowieczna Karczma. Jednak Zawada przede wszystkim znana jest z zabytkowego kościoła Sanktuarium
Matki Bożej Zawadzkiej wraz z cudami słynącym obrazem.

2e9192f4fafad5795f24ce908804161c
b84bca37eb384de0820a3a4b025b4cbf
34748426ca7936fe1b4a2dec9a960e3d

Udostępnij